عیدی سال 99 چقدر است؟

پایان سال همیشه نقطه عطف زندگی کارمندی است و تقویم نشان می‌دهد که یک سال کاری پر چالش دیگر سپری شده است. رسیدن عید نوروز یک زمان ایده‌آل برای تقدیر و تشکر از کارمندان و تلاش‌های آن‌ها در طول 12 ماه گذشته است تا افراد با تجربه مثبت و روحیه بهتر خود را آماده زندگی شغلی در سال جدید کنند.
اینجا زمانی است که باید نشان دهید کارمندانتان برای شما مهم هستند. شما باید از تلاش‌ها و مسئولیت‌پذیری کارمندان در این یک سال قدردانی کنید تا احساس مثبتی در آن‌ها نسبت به کار ایجاد شود.

در سال‌های گذشته برخی از کارمندان از عدم پرداخت عیدی یا پرداخت نامناسب و کم عیدی توسط شرکت شکایت داشته‌اند اما به خاطر اینکه اطلاع چندانی از میزان دقیق عیدی و نحوه محاسبه آن نداشته‌اند، حقشان در این زمینه پایمال شده است.

در ادامه مطلب درباره فرمول و نحوه محاسبه عیدی سال 99 و قوانین مربوط به آن می‌خواهیم صحبت کنیم تا با آگاهی بهتری بتوانید از حق خود در این زمینه دفاع کنید.

عیدی و پاداش آخر سال

عیدی یا پاداش پایان سال به پرداخت مبلغ مشخصی از مزایای نقدی در پایان هر سال مالی یعنی در ماه بهمن یا اسفند اشاره دارد. زمانی که کارمندان مشمول قانون کار بوده و به دستور کارفرما در محل کاری مشغول به فعالیت هستند، کارفرمایان مکلف به پرداخت عیدی به کارمندان خود می‌باشند.

در این راستا قانونی تحت عنوان قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالیانه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است که بر اساس آن مبلغ و میزان عیدی کارمندان تعیین شده است. اما به دلیل اینکه حق دستمزد روزانه معمولا در ورود به سال جدید افزایش پیدا می‌کند، میزان عیدی کارکنان نیز در سال‌های مختلف تغییر می‌کند. بنابراین نیاز است عیدی و پاداش آخر سال خود را براساس سال جاری محاسبه کنید.

قانون پرداخت عیدی سال 99؛

بر اساس مصوبه جدید شورای عالی کار از ابتدای سال 99 حق دستمزد روزانه کلیه کارکنانی که به شکل قرارداد دائم و یا موقت مشمول قانون کار هستند، مبلغ 61,180 تومان خواهد بود. این مبلغ در سال 98، 50,562 تومان بود که نشان می‌دهد حدود 11 هزار تومان در سال جدید به آن اضافه شده است.

همان‌طور که اشاره شد حق دستمزد روزانه سال 99 مبلغ 61,180 تومان است. این عدد پایه بسیار مهم است و نقش تعیین‌کننده‌ای برای محاسبه عیدی سال 99 دارد. در واقع فرمول محاسبه عیدی سال 99 براساس این مبلغ خواهد بود.

محاسبه عیدی سال 99؛

برای محاسبه مبلغ عیدی سال 99 لازم است ابتدا با مفهوم حداقل (کف) و حداکثر (سقف) عیدی آشنا شوید. معمولا محاسبه عیدی از دو روش حداقل و حداکثر صورت می‌گیرد.
در این روش حداقل عدد پایه سال در 60 روز کاری ضرب می‌شود و در روش حداکثر عدد پایه سال در 90 روز کاری ضرب می‌شود. برای اینکه کمی این مفاهیم واضح‌تر شود اجازه دهید محاسبه عیدی سال 99 را در ادامه با این دو روش بررسی کنیم.

پرداخت حداقل عیدی سال 99؛

همان‌طور که اشاره شد بر اساس قانون همه شرکت‌های مشمول قانون کار باید به ازای یک سال کاری به کارکنان خود معادل 60 روز آخرین دستمزد را به عنوان عیدی پرداخت کنند. با توجه به این موضوع برای محاسبه حداقل عیدی سال 99  از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

حداقل عیدی سال 99 = 60 x حداقل حقوق روزانه اگر عدد پایه سال 99 یعنی 61,180 تومان را در این فرمول وارد کنیم، حداقل عیدی سال 99 مشخص می‌شود.

حاصل ضرب 60 61,180x برابر با 3،670،800 تومان خواهد بود که این عدد حداقل عیدی سال 99 را نشان می‌دهد. بنابراین، بر اساس قانون کار میزان حداقل عیدی سال 99 نباید از مبلغ 3،670،800 کمتر باشد.

پرداخت حداکثر عیدی سال 99؛

طبق مصوبه قانون کار مبلغ عیدی هر یک از کارکنان در پایان سال نباید از معادل 90 روز حداقل دستمزد روزانه همان سال تجاوز کند. با توجه به این موضوع برای تعیین حداکثر عیدی سال 99 از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

مطلب پیشنهادی:  راهنمای استخدام کارشناس و مدیر منابع انسانی

حداکثر عیدی سال 99 = 90 x حداقل دستمزد روزانه اگر عدد پایه سال 99 یعنی 61,180 تومان را در این فرمول وارد کنیم، حداکثر عیدی سال 99 مشخص می‌شود.

حاصل ضرب 90 61,180x برابر با 5،506،200 تومان خواهد بود که این عدد حداکثر عیدی سال 99 را نشان می‌دهد. بنابراین، بر اساس قانون کار میزان حداقل عیدی سال 99 نباید از مبلغ 5،506،200 تومان تجاوز کند.

برخی اوقات مدت زمان کاری فرد کمتر از یک سال می‌باشد، در این شرایط محاسبه و میزان عیدی متفاوت خواهد بود. طبق قانون باید به کلیه مشمولان قانون کار، اعم از قرارداد دائمی، موقت و کار معین نسبت به کارکردشان عیدی پرداخت ‌شود.

محاسبه عیدی کارگران 

مبلغ عیدی معمولا بر اساس یک سال کارکرد محاسبه می‌شود و اگر مدت زمان کارکرد فرد کمتر از یک سال باشد، بر اساس مدت زمان کارکرد، عیدی محاسبه خواهد شد.

پرداخت عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه‌ها مشغول به کار بوده‌اند نیز الزامی بوده و مبلغ عیدی پرداختی به آنان باید به ماخذ شصت روز مزد و به نسبت روزهایی که در آن محل به کار مشغول بوده‌اند، محاسبه و پرداخت می‌شود.
حتی اگر یک روز نیز کارکرد داشته باشید به اندازه همان یک روز عیدی شما محاسبه خواهد شد. بر این اساس روزهای تعطیل نیز جزء روزهای کاری محاسبه می‌شود و در نحوه محاسبه عیدی باید اعمال شود.

پیشنهاد مطالعه

با نظام حقوق و دستمزد و جزئیات آن آشنا شوید.

همان‌طور که اشاره شد عیدی به میزان کارکرد به افراد تعلق می‌گیرد و به نسبت ایامی که در آن سال فرد در شرکت کار کرده‌ است، محاسبه می‌شود. به این شکل که حداقل مزد ماهیانه در عدد 2 ضرب و بر تعداد روزهای کاری تقسیم می‌شود.
برای نمونه چنانچه فرد یک ماه کار کرده باشد 252.660 تومان، با دو ماه کار 505.330 تومان دریافت می‌کند.
چنانچه فردی نیمی از سال را در کارگاهی مشغول به کار باشد 1.515.960 تومان عیدی می‌گیرد. برای مشاهده میزان کارکردهای دیگر میتوانید جدول زیر را مطالعه کنید.

محاسبه عیدی براساس میزان کارکرد؛

 • میزان کارکرد یک ماه: میزان عیدی 252.660 تومان
 • میزان کارکرد دو ماه: میزان عیدی 505.330 تومان
 • میزان کارکرد سه ماه: میزان عیدی 757.980 تومان
 • میزان کارکرد چهار ماه: میزان عیدی 1.010.640 تومان
 • میزان کارکرد پنج ماه: میزان عیدی 1.263.300 تومان
 • میزان کارکرد شش ماه: میزان عیدی 1.515.960 تومان
 • میزان کارکرد هفت ماه: میزان عیدی 1.768.620 تومان
 • میزان کارکرد هشت ماه: میزان عیدی 2.021.280 تومان
 • میزان کارکرد نه ماه: میزان عیدی 2.273.940 تومان
 • میزان کارکرد ده ماه: میزان عیدی 2.526.600 تومان
 • میزان کارکرد یازده ماه: میزان عیدی 2.779.260 تومان

برخی اوقات فرد به دلیل نوع کارکرد در ماه میزان ثابتی حقوق دریافت نمی‌کند. در اینجا احتمالا این سوال پیش می‌آید که برای این افراد چگونه میزان عیدی محاسبه می‌شود. به طور کلی سه نوع شرایط می‌تواند اتفاق بیفتد که ذیل مورد بررسی قرار می‌دهیم:

کارگران فصلی:

در این دسته افراد فصلی از سال به مشمول کار بوده است. در این شرایط اگر فرد حضور ماهانه منظمی در کار داشته است می‌توان از طریق روشی که در بالا توضیح داده شد عیدی خود را محاسبه کند. به طور کلی عیدی این دسته از کارگران بر ماخذ 60 روز و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود.

کارگران پاره وقت:

برای این دسته از افراد بر اساس میزان ساعت کارکرد در طول سال، مبلغ عیدی محاسبه خواهد شد. بر اساس ماده 39 قانون کار، مزد و مزایای کارگرانی که به صورت نیمه وقت یا کمتر از ساعات قانونی تعیین شده به کار اشتغال دارند به نسبت ساعات کار انجام یافته محاسبه و پرداخت می‌شود که عیدی و پاداش نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست.

کارگران ساعتی:

از آنجا که کارگران ساعتی، مبلغ ثابتی ندارند و بر اساس ساعت کارکرد حقوق می‌گیرند، عیدی آن‌ها نیز با میانگین 3 ماه آخر کارکرد محاسبه خواهد شد.
کارکنانی که به صورت ساعتی کار می‌کنند حقوق ماهانه ثابت نداشته و دستمزد آنان در ماه متغیر است لذا برای محاسبه عیدی و پاداش، میانگین حقوق 3 ماه آخر خدمت آنان مبنای محاسبه قرار خواهد گرفت.

مطلب پیشنهادی:  20 ویژگی کارمندان خوب را بشناسید.!

لازم به ذکر است که بر اساس ماده 74 قانون کار، مدت مرخصی استعلاجی که به تایید سازمان تامین اجتماعی رسیده باشد، جزو سوابق کار کارگران محسوب می‌شود لذا ایام مذکور مشمول پرداخت عیدی و پاداش سالانه خواهد بود.

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که در برخی کارگاه‌ها، رویه جاری آن به شکلی است که بیشتر از مبلغ مشخص شده در قانون به افراد عیدی پرداخت می‌شود که در این حالت عرف کارگاه صحیح و معتبر می‌باشد.

چنانچه در کارگاهی عرف بر پرداخت مبالغی بیش از مقادیر بالا باشد باید عرف کارگاه در پرداخت عیدی و پاداش کارگران ملاک عمل باشد. موضوع کارکنان دستگاه‌های اجرایی و دولتی و پرداخت عیدی به آنان شرایط متفاوتی دارد که در زیر به بررسی آن می‌پردازیم:

میزان عیدی و پاداش کارمندان دولت

هر چند میزان دقیق عیدی و پاداش کارمندان دولت در هر سال توسط تصویب نامه هیات وزیران تعیین و مشخص می‌گردد اما میزان عیدی تعیین شده برای کارمندان در هر سال مستند به قانونی تحت عنوان قانون نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت است که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

بر اساس قانون یاد شده کلیه اشخاصی که به نوعی کارمند دولت محسوب می‌شوند، از عیدی و پاداش مربوط به آن سال که توسط هیات دولت تعیین می‌شود، بهره‌مند خواهند شد و این موضوع در خصوص کارمندان کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی الزامی است.

این قانون مشتمل بر ماده واحد در جلسه روز چهارشنبه بیستم دی ماه یک هزار و سیصد و هفتاد و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 20 /10 /1374 به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

بر اساس قانون دولت موظف است اعتباری که هر ساله برای پرداخت عیدی به کارکنان خود تخصیص می‌دهد، اعم از نقدی یا غیر‌نقدی، به طور ‌مساوی به کلیه کارکنان خود پرداخت نماید.

این امر شامل کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی موضوع ماده 4 قانون محاسبات ‌عمومی کشور از جمله شرکت‌های دولتی شامل شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های دولتی تابعه، سازمان گسترش ‌و نوسازی صنایع ایران و شرکت‌های دولتی تابعه و سازمان صنایع ملی ایران و شرکت‌های دولتی تابعه و مراکز تهیه و توزیع کالا و سازمان صدا و ‌سیمای جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی گاز، شرکت پتروشیمی، بانک‌ها، شهرداری‌ها و مؤسساتی که تمام یا قسمتی از بودجه آن‌ها از بودجه‌ عمومی تأمین می‌شود، نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی و نهادهای انقلاب اسلامی، مشمولان قانون استخدام نیروهای مسلح و غیر نظامیان‌ ارتش و نیروهای انتظامی، قضات، اعضاء هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و مشمولان قانون کار، مشمول این قانون می‌گردند.

در سال 1399 مبلغ ثابت دوازده میلیون 12.000.000 ریال به نسبت مدت خدمت تمام‌ وقت تعیین شده است که به عنوان پاداش آخر سال (عیدی) در بهمن ماه سال باید از محل بودجه مصوب دستگاه‌‌های اجرایی به کارکنان پرداخت شود.

لازم به ذکر است که پرداخت هرگونه وجه دیگری تحت عنوان پاداش آخر سال و یا امثال آن به کارمندان خاص، ممنوع می‌باشد. در کنار کارکنان دولت به کلیه مستمری بگیران ازکارافتاده کلی، بازنشسته و مستمری بگیران بازمانده سازمان تامین اجتماعی نیز همانند بازنشستگان و موظفان مشمول مقررات استخدام کشوری عیدی پرداخت می‌شود که میزان آن توسط هیئت دولت تعیین می‌شود.

عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی سال 99

میزان پرداخت عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران بر اساس مصوبه هیات دولت مبلغ یک میلیون و 200 هزار تومان می‌باشد و برای خانم‌هایی که به طور نیمه وقت مشغول به کار هستند نیز این عدد پرداختی لحاظ می‌شود.

پرداخت عددی غیر از این میزان غیرقانونی و ممنوع است. این مبلغ باید همراه حقوق بهمن ماه برای بازنشستگان تامین اجتماعی واریز شود.

مطلب پیشنهادی:  با آزمون MBTI تیپ شخصیتی خود را کشف کنید.!

اگر در موعد مناسب پرداختی صورت نگرفت و یا کمتر از میزان تعیین شده پرداخت انجام شد، می‌توانید با مراجعه به شعبه تامین اجتماعی محل خود پیگیر این موضوع باشید.

حالا که با چگونگی محاسبه عیدی سال 99 در شرایط مختلف آشنا شدیم بهتر است کمی درباره زمان مناسب پرداخت عیدی و پی‌گیری مشکلات عدم پرداخت عیدی هم صحبت کنیم تا ابهام‌های موجود در این موارد هم کاسته شود.

زمان پرداخت عیدی سال 99

زمان پرداخت عیدی به تصمیم کارفرما بستگی دارد و ممکن است بخشی از عیدی در بهمن ماه و بخشی از آن در اسفند ماه پرداخت شود اما عيدي كارکنان طبق قانون بايد تا قبل از پايان سال به طور كامل پرداخت شود.

برخی کارفرمایان به بهانه‌های مختلفی مانند کمبود نقدینگی، ضرر و زیان شرکت و خراب بودن بازار عیدی کارکنان را به آینده موکول می‌کنند، اما بر طبق حکم قانون کار عيدی كارکنان تا پايان سال باید تسويه شود و نمی‌تواند به سال بعد منتقل شود.

در برخی شرکت‌ها مشاهده شده است که کارفرما در پایان سال از کارمند خود خواسته است که متنی را در جهت تحویل عیدی امضاء کند.

در این زمینه توجه داشته باشید که اگر عیدی خود را دریافت نکرده‌اید نباید متن مربوطه را امضاء کنید چرا که این احتمال وجود دارد که کارفرما نخواهد در آینده عیدی شما را پرداخت کند و با اقرار به دریافت نقدی که داشته‌اید شانس خود را برای گرفتن عیدی حتی با شکایت هم کاهش می‌دهید.

حل اختلاف عدم پرداخت عیدی کارکنان

مراجعی در قانون کار برای حل اختلاف و رسیدگی به عدم پرداخت عیدی کارکنان مشخص شده است. مرجع رسیدگی به اختلافات ناشی از عدم پرداخت عیدی یا پاداش کارگران نیز مشخض شده است که اختلافات مذکور، در صلاحیت مراجع پیش‌بینی شده در قانون کار یعنی هیات تشخیص و هیات حل اختلاف قانون کار می‌باشد.

شما با توجه به حوزه فعالیت می‌توانید با در دست داشتن مدارک و مستندات خود به اداره محدوده محل کار مراجعه و دادخواست خود را تنظیم و ارائه دهید.
این دادخواست در همان مرجع مورد بررسی قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که این دادخواست نیازمند پرداخت هزینه خاصی نمی‌شود. عیدی سال 99، از پرداخت حق بیمه معاف است اما به آن مالیات تعلق می‌گیرد.

در واقع عیدی و پاداش به میزان یک دوازدهم، معافیت مالیاتی دارد. چنانچه عیدی بیشتر از سقف پرداخت شود مازاد آن مشمول بیمه می‌شود. پرداخت عیدی، ارتباطی به بیمه بودن یا نبودن کارگر ندارد و در محاسبه عیدی آخر سال تاثیری ندارد.

به این نکته هم توجه کنید که کارکنانی که در طول سال از خدمت استعفا داده یا اخراج، بازنشسته یا به هر نحوی ادامه رابطه آنان با کارگاه قطع شده باشد، به نسبت مدت کارکرد محق دریافت عیدی و پاداش سالانه خواهند بود.

بنابراین باید گفت…

عیدی و پاداش آخر سال جدا از اینکه جزء وظایف کارفرما محسوب می‌شود و ارتباطی به افزایش حقوق کارمندان ندارد، ابزاری برای قدردانی از تلاش‌ها و رفتارهای مناسب کارکنان می‌باشد. تقدیر از تلاش‌ها مطمئنا موجب تقویت روحیه و انگیزه کارکنان می‌شود.

در طرف مقابل نادیده گرفتن عیدی و پاداش آخر سال می‌تواند ناراحتی و سرخوردگی کارمندان را به وجود بیاورد. بسیار واضح است که افراد به دنبال کار کردن در محیط‌هایی هستند که به آن‌ها و عملکردشان توجه می‌شود. عدم پرداخت عیدی و پاداش آخر سال در سطح پایین می‌تواند منجر به حس نارضایتی و در سطح بالا می‌تواند موجب ترک شغل شود.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که رضایت شغلی از جایگاه خود ندارید و به دنبال فرصت‌های شغلی بهتر هستید، می‌توانید به سایت کاریابی کارلیب مراجعه کنید و آخرین آگهی‌های استخدامی را مشاهده کنید.
سایت کارلیب علاوه‌بر معرفی فرصت‌های شغلی، اطلاعات مفیدی در زمینه حقوق کارکنان، قوانین کسب‌وکار و … ارائه می‌دهد. برای دسترسی به این موارد می‌توانید به مقالات سایت karlib.com مراجعه کنید.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین موقعیت شغلی
منتظر شماست!

می‌خواهم استخدام شوم

شغل جدید منتظر شماست

همین الان بهترین موقعیت شغلی را
به کمک کارلیب پیدا کنید

آگهی استخدام +2000 شرکت مطرح از سراسر ایران

میخواهم استخدام شوم