20 تکنیک جادویی درخواست افزایش حقوق

آیا شما هم جزو کارمندانی هستید که گاهی به فکر درخواست افزایش حقوق می‌افتید ولی به دلایلی از انجام آن منصرف می‌شوید؟ در وهله اول باید بدانید که درخواست افزایش حقوق یک روند بسیار عادی از کار است. شاید به دلیل اینکه درخواست افزایش حقوق به نظرتان ناخوشایند است، اینکار را نکنید، اما باید بدانید با این طرز فکر غلط، فقط مقدار حقوقی که می‌توانستید هر ماه اضافه‌تر دریافت کنید را از دست داده‌اید.

عده‌ای فقط به دلیل جلوگیری از مکالمه‌ای که می‌تواند کمتر از 5 دقیقه طول بکشد، هرگز درخواست افزایش حقوق نکنند، یا اینکه فکر ‌کنند، این درخواست از نظر دیگران نشانه حرص و طمع خواهد بود. یا حتی عدم درخواست افزایش حقوق، می‌تواند فقط به این دلیل باشد که فرد نمی‌داند چگونه درخواست خود را مطرح کند.!! اما نگران نباشید، در این مقاله همه همه آنچه باید درباره درخواست افزایش حقوق بدانید، گفته‌ شده است. امیدواریم خیلی زود این تصمیم را در برنامه کاری خود قرار دهید.

حقیقت این است که هیچ درخواستی برای افزایش حقوق در شرکت‌ها سخت یا عجیب به نظر نمی‌رسد. درهرصورت ممکن است شما به دلایلی من جمله فعالیت‌های کاری همراه با نتایج شگفت انگیز، شایسته حقوق بیشتری نسبت به دیگران باشید. البته توجه داشته باشید که قبل از اقدام به این کار باید مواردی را در نظر داشته باشید که درخواست شما را موثرتر کند.
یکی از این موارد که همین ابتدا باید بدانید این است که مدیر شما با هر خصوصیات اخلاقی و هر میزان سخت‌گیری، شما باز هم باید در فکر ارائه پرونده شایستگی خود برای افزایش حقوق باشید و خود را برای یک مذاکره برای افزایش حقوق، آماده کنید.

در نهایت زمانیکه به این نتیجه برسید که لیاقت افزایش حقوق را دارید، می‌توانید این درخواست را به‌ صورت شفاهی یا کتبی با مدیر خود در میان بگذارید. البته روش درخواست شفاهی و آماده‌سازی نامه درخواست افزایش حقوق، تکنیک‌هایی دارد تا زودتر به نتیجه برسید. در ادامه 20 تکنیک درخواست افزایش حقوق برای شما آورده شده است …

قبل از ارائه درخواست باید …

زمانی که از درخواست افزایش حقوق صحبت می‌کنیم، به این معنا نیست که ناگهان جلوی مدیرتان ظاهر شوید و از او درخواست افزایش حقوق کنید.! بلکه باید نکاتی را در نظر بگیرید تا نتیجه درخواست شما همانطور که می‌خواهید پیش برود.

1. بدانید که درخواست افزایش حقوق کاملا طبیعی است.!

به دست آوردن ارتقاء شغلی یا افزایش حقوق، حق طبیعی شما در یک شرکت است. این تفکر که افراد حریص این درخواست‌ها را دارند کاملا اشتباه است. مدیر شما نیز اگر تجربه قبلی در مدیریت داشته باشد یا حتی کمی معقول باشد، می‌داند که این موضوع بسیار عادی است؛ پس لازم نیست نگران طرز تفکر مدیرتان در این‌باره باشید. درخواست و دریافت افزایش حقوق، حق طبیعی شما به‌عنوان یک کارمند است.

لطفا این تفکر را که پس از درخواست، مدیر شما به این فکر می‌کند که «چه درخواست گستاخانه‌ای!» یا «کاملاً واضح است که او فقط به دنبال پول است!» را از ذهن خود دور بریزید. مطمئنا همیشه درک می‌شود که همه برای به دست آوردن پول کار می‌کنند. وقتی شما فعالیت‌های مثبت زیادی داشته باشید، قطعا لیاقت این درخواست را نیز دارید.

2. آمادگی قبلی داشته باشید؛

هرگز نباید بدون آمادگی قبلی، برای ارائه درخواست افزایش حقوق، پیش‌قدم شوید. مهم نیست که رابطه شما با مدیرتان چقدر صمیمی است. مطمئنا آن‌ها از شما انتظار دارند که ثابت کنید مستحق افزایش حقوق و دریافت مبلغ موردنظرتان هستید. به طور کلی می‌توان گفت اگر شما آمادگی لازم برای مطرح کردن درخواستتان را نداشته باشید، باید انتظار یک “نه” قاطع از مدیرتان داشته باشید.

3. ارزش خود را بدانید؛

برآورد حقوق خود را به دست آورید. حقوق فعلی خود را با چیزی که در حقیقت باید باشد، مقایسه کنید تا بفهمید حقوق عادلانه‌ای دریافت می‌کنید یا خیر. برای این کار موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • عنوان شغلی
 • موقعیت مکانی
 • تجربه کاری
 • سایر اطلاعات 

به پروژه‌های اخیر و زمان‌هایی که فراتر از آنچه از شما انتظار می‌رفت عمل کرده بودید، مراجعه کنید و همه‌ آن‌ها را در لیست گزارش خود قرار دهید. بهتر است در این مواقع همیشه گزارش عملکردهای خاص‌تان را حاضر داشته باشید که از آن استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی:  راهکارهای اساسی برای بالا بردن عزت نفس

4. درباره حقوق خود در بازار کار اطلاعات بیشتری جمع‌آوری کنید؛

ابتدا می‌توانید با تحقیق آنلاین شروع کنید. میزان درآمدتان را به ویژه در منطقه جغرافیایی خود بیابید. البته توجه کنید که نرخ حقوق موجود در اینترنت همیشه دقیق نیست و عوامل زیادی در تفاوت‌های بین شما و دستمزد کار گفته‌شده دخالت دارد. پس فقط به نتایج آنلاین تکیه نکنید. حتی می‌توانید با مکالمه با افرادی که در حوزه کاری شما مشغول هستند، اطلاعات مفیدی جمع کنید. می‌توانید از همکاران خود در این زمینه، دوستان و آشنایانتان سوال بپرسید. پس از جمع‌آوری اطلاعات دو حالت پیش می‌آید:

 • حقوق شما کمتر از نرخ حقوق بازار است:

در این صورت باز هم در ارائه کارتان نباید زیاد روی این مورد مانور دهید اما این اطلاعات می‌تواند کمک کوچکی در زمینه درخواست افزایش حقوق باشد.

 • حقوق شما در صدر قرار دارد:

در این صورت نیز می‌توانید از روش‌های منطقی دیگر برای توجیه درخواست افزایش حقوق خود استفاده کنید.

5. ساختار افزایش حقوق شرکت خود را بدانید؛

بهتر است درباره سیاست‌ها و ساختار افزایش حقوق شرکت خود اطلاعاتی داشته باشید. برخی کارفرمایان برای افزایش حقوق کارمندان از سیاست‌های سخت‌گیرانه پیروی می‌کنند و برخی دیگر سخاوتمندتر هستند. با فهمیدن این ساختار در شرکت می‌توانید خود را آماده‌تر کنید. همچنین بعضی شرکت‌ها در زمان‌های خاصی از سال این درخواست‌ها را بررسی می‌کنند یا خودشان اقدام به تغییر نرخ حقوق کارمندان می‌کنند که با توجه به زمان آن، می‌توانید برای ارائه درخواست‌تان برنامه‌ریزی کنبد.

6. از دستمزد کارفرمای خود اطلاع حدودی داشته باشید؛

قبل از درخواست افزایش حقوق بهتر است از دستمزد مدیر شرکت اطلاع داشته باشید. به‌عنوان‌مثال اگر دستمزد مدیر 4 میلیون تومان باشد، شما نمی‌توانید از او تقاضای افزایش حقوق به 4 میلیون و 500 تومان داشته باشید. پس بهتر است از قبل در این مورد اطلاعاتی داشته باشید. پس از اینکه در برای ارائه درخواست افزایش حقوق آماده شدید باید بدانید که چه موقع اقدام کنید. در ادامه به انتخاب زمان ارائه درخواست می‌پردازیم.

زمان مناسب برای افزایش حقوق

از نظر عاطفی باید درباره زمان‌بندی درخواست‌های خود باهوش باشید. انتخاب زمان مناسب برای درخواست افزایش حقوق به همان اندازه که بتوانید برای این بحث آماده شوید مهم است.

7. بررسی وضعیت مدیر قبل از ارائه درخواست؛

باید در نظر داشته باشید که مدیر شما یک انسان با احساسات عادی انسانی است. زمانی که می‌خواهید به مدیر خود نزدیک شوید باید احساسات و موقعیت او را در آن لحظه بسنجید. اگر در زمان نامناسب این موضوع را مطرح کنید به احتمال بسیار زیاد جوابی که دریافت می‌کنید، منفی است. به عنوان مثال در زمان‌های زیر به هیچ‌وجه اقدام نکنید:

 • وقتی مدیر روز بدی را سپری کرده.
 • زمانی که عصبی است، به خصوص اگر درباره کاهش بودجه شرکت نگران باشد.
 • وقتی با کسی بحث شدید داشته.

8. اگر یک سال است که به طور مداوم فعالیت‌های مثبتی دارید، الان زمان خوبی است؛

برخی شرکت‌ها سالانه عملکرد کارمندان را بررسی و در نظر می‌گیرند، اما ممکن است برخی دیگر به‌خودی‌خود این کار را انجام ندهند؛ بنابراین شما باید بفهمید که چه زمانی وقت مطرح کردن درخواستتان رسیده است. اگر یک سال است که دارید عالی کار می‌کنید و از آخرین تغییر حقوق شما یک سال می‌گذرد، معقول است که بخواهید اکنون درخواست افزایش حقوق داشته باشید. اما اگر در طی این یک سال در بعضی موارد حقوقتان افزایش‌یافته یا اینکه هنوز یک سال نشده که به کار مشغول هستید، ممکن است ارائه این درخواست کمی نامناسب باشد.

9. اگر اشتباهات زیادی انجام داده‌اید…

واضح است کار عالی شما در شرکت، یک موقعیت کلیدی برای درخواست افزایش حقوق است، اما اگر اشتباهات زیادی انجام داده‌اید که ممکن است مدیر کاملا از شما راضی نباشد، نباید درخواست خود را مطرح نمایید.
همچنین اینکه بدانید برنامه‌ریزی مالی شرکت چه زمان و چگونه انجام می‌شود، بسیار کمک‌کننده است. موثر بودن بعضی از این موارد را با توجه به شرایط شرکتی که در آن مشغول هستید، خودتان بهتر می‌توانید تشخیص دهید.

10. تشخیص زمان مناسب برای درخواست؛

همان‌طور که قبلا هم گفته‌شده، انتخاب زمان‌بندی مناسب یکی از مهم‌ترین مسائل در ارائه درخواست است. بنابراین موارد زیر را که می‌توانند زمان‌های مناسبی باشند، برایتان قرار داده‌ایم:

 • زمانی که عملکرد سالانه شما بررسی می‌شود نه ‌تنها درخواست به موقعی است بلکه کاملا از شما انتظار می‌رود که پرونده خود را در این راستا ارائه دهید.
 • پس از چندین نمایش کار عالی و تمام شدن پروژه‌های مهم نیز زمان مناسبی برای این کار است.
 • زمانی که مدیر شما خوشحال است و می‌دانید روز خوبی دارد.
مطلب پیشنهادی:  با آزمون MBTI تیپ شخصیتی خود را کشف کنید.!

البته نکته‌ای که شاید گفتن آن مهم باشد این است که بلافاصله پس از پشت سر گذاشتن یک چالش، درخواست افزایش حقوق نکنید؛ چون ممکن است این درخواست حس خوبی منتقل نکند و رئیس شما تصور کند فرد فرصت‌طلبی هستید. خب پس از اینکه موقعیت مناسب برای ارائه درخواست فراهم شد، زمان ارائه فرارسیده است.

برای ارائه درخواست افزایش حقوق، آماده‌اید؟!

گفتیم که می‌توانید درخواست افزایش حقوق را هم به‌صورت شفاهی و هم به‌صورت کتبی ارائه دهید. بهترین روش این است که شفاهی بگویید و از درخواست خود نیز دفاع کنید. اما در صورت تمایل به درخواست کتبی، دو نمونه نامه را در این مقاله برای شما قرار می‌دهیم. اما ابتدا در مورد درخواست شفاهی نکاتی را ذکر می‌کنیم.

پس از اینکه مدارک لازم را مبنی بر شایستگی خود برای دریافت حقوق بیشتر جمع‌آوری کردید، زمان مناسبی را نیز برای گفت‌وگو انتخاب کنید. اما مهم است که از قبل درباره موضوع بحث خود، فکر کرده باشید.

11. نیازی به فیلم‌نامه ندارید؛

باید در ارائه مطالب خود شفاف باشید و چند عبارت که به شما کمک کند تا گفتگو را مدیریت کنید، در آستین داشته باشید. یک شروع واضح برای بحث خود در نظر بگیرید.

12. مقدار حقوق موردنظرتان را در ذهن تعیین کرده باشید؛

قبل از شروع گفتگو باید در نظر داشته باشید که چه میزان افزایش حقوق می‌خواهید و دلایلی که به این نتیجه رسیده‌اید را نیز جمع‌آوری کنید. البته توصیه می‌کنیم این موضوع را ابراز نکنید تا زمانی که مدیر شخصا از شما در این مورد سؤال بپرسد. حتی در آن صورت هم به یک‌باره رقم موردنظرتان را نگویید و از قبل دلایل‌تان را با منطق و جزئیات ابراز کنید.

13. دقت در نحوه عملکرد و لحن گفتگو

نحوه عملکرد و صحبت شما در مکالمه مهم است؛ بنابراین مطمئن شوید که اعتماد به ‌نفس و انگیزه شما متعادل است. در صورت عدم اطمینان خود شما، کارفرما چگونه باید احساس رضایت داشته باشد؟

14. ابراز سپاس، گزینه مهمی است؛

در صحبت‌هایتان به این نکته اشاره کنید که از کار کردن در این شرکت بسیار سپاس‌گذار و قدردانید و در هرصورت تلاشتان را برای پیشرفت کاری شرکت انجام می‌دهید.

15. شور و شوق داشته باشید؛

یکی از راه‌هایی که نشان می‌دهد شما روی انجام کارهای حرفه‌ای در شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اید، به اشتراک گذاشتن هیجان خود درباره اهداف آینده شرکت و خودتان است.

16. حقوق مدنظر خود را توجیه کنید؛

اگر رئیس از شما درباره رقم موردنظرتان برای درخواست افزایش حقوق پرسید، توانایی اینکه بتوانید او را درباره این مبلغ توجیه کنید، داشته باشید. می‌توانید راه‌حل‌های زیر را در اینباره امتحان کنید:

 • دستاوردهای خاص و اخیر خود و همچنین ارزشی که برای شرکت آورده‌اید، می‌توانند از دلایلی باشند که چرا شما لیاقت دستمزد بیشتری را دارید.
 • نکات توجیهی را کاملا منطقی و قانع‌کننده بیان کنید.

مردم اغلب فکر می‌کنند باید توضیحات مفصلی درباره چرایی درخواست افزایش حقوق یا حقوق موردنظرشان بیان کنند، اما درخواست شما بهتر است نسبتا مختصر باشد. در صورت توضیحات مفصل ممکن است جلسه کسل‌کننده شود؛ پس بهتر است بیشتر از چند دقیقه زمان برای این کار در نظر نگیرید.

17. تمرکزتان روی دستاوردهای کاری باشد نه بر امور مالی؛

به یاد داشته باشید که درخواست شما باید به دلایل شغلی و مشارکت‌ها و ارزش‌هایتان برای شرکت باشد. توصیه می‌کنم تاکید زیادی روی وضع مالی خود و شرایط جامعه نداشته باشید. حالا که جلسه خود را با مدیر برگزار کرده و درخواست‌تان را ارائه داده‌اید، یک مورد باقی‌مانده است و آن، نظر مدیر است. در این مورد نیز نکاتی را در ادامه بیان می‌کنیم.

پس از ارائه درخواست…

بهتر است بدانید که اغلب مدیران به‌سرعت به درخواست شما جواب بله نمی‌دهند. اما…

مطلب پیشنهادی:  با برترین شغل‌های حوزه کامپیوتر در سال‌های آینده، آشنا شوید

18. اگر جواب مدیر «شاید» باشد؛

اگر رئیس بگوید که درباره درخواست شما فکر می‌کند، خوب است، زیرا در صورتی‌که جواب نهایی او بله باشد هم ممکن است در ابتدا این جواب را دریافت کنید. در این صورت می‌توانید بگویید « آیا می‌توانم یک هفته دیگر در این مورد با شما تماس بگیرم؟» و پیگیر باشید.

19. اگر جواب «نه» دریافت کردید؛

در این صورت ناراحت یا عصبی نشوید و واکنش بدی نشان ندهید. البته قابل‌ذکر است که با یک ممنون احمقانه هم از دفتر مدیر خارج نشوید. این یک فرصت عالی برای این است که این سوال را از رئیس بپرسید: «می‌توانید به من بگویید برای افزایش حقوق در آینده چه‌کارهاییباید  انجام دهم؟». یک مدیر شایسته روش‌های افزایش سود را برای شما توضیح می‌دهد. می‌توانید با گفتن این جمله که از این‌ پس سعی می‌کنید به‌گونه‌ای کار کنید که شایسته افزایش حقوق باشید به همراه یک تشکر رسمی، از اتاق مدیر خارج شوید.

20. اگر به هیچ‌وجه امکان افزایش حقوق نباشد؛

اگر شرایط شرکت شما به‌گونه‌ای است که امکان افزایش دستمزد و حقوق وجود نداشته باشد، می‌توانید از راه‌های دیگری پاداش کارهای با ارزش خود را از شرکت دریافت کنید. به‌عنوان مثال موارد زیر می‌توانند جزو این درخواست‌ها باشند:

 1. زمان تعطیلات اضافی
 2. تغییر سمت کاری
 3. ارتباط از راه دور و دورکاری

ارائه درخواست کتبی افزایش حقوق

در ابتدای متن اشاره کردیم که ممکن است شما تمایل به ارائه درخواست خود به‌صورت کتبی داشته باشید؛ بنابراین می‌توانید دو نمونه نامه درخواست افزایش حقوق را در ادامه ببینید. در نوشتن نامه درخواست افزایش حقوق بهتر است چند مورد زیر را رعایت کنید:

 • تعریف از مدیر و حسن جویی
 • بیان کردن مسئله و دلیل درخواست
 • ارائه درخواست
 • نوشتن یک جمع‌بندی مثبت

نمونه نامه 1

جناب آقای……

با عرض سلام و ادب، ضمن تشکر و قدردانی از محبت‌های همیشگی شما به استحضار می‌رساند، افزایش روزافزون نرخ تورم و تحمیل آن به قشر کارمند، تناسب دخل ‌و خرج خانواده را به‌ هم‌ ریخته که متاسفانه دریافتی جاری به هیچ‌وجه حداقل نیازهای اولیه را نیز تامین نمی‌نماید.

لذا خواهشمندم با توجه به این که این‌جانب منبع درآمد دیگری غیر از این شرکت برای تامین معاش خود و خانواده ندارم، عنایت فرموده و دستور تجدید نظر را در حقوق دریافتی بنده، امر به ابلاغ فرمایید.

ضمن تشکر فراوان، باشد که این لطف جنابعالی دلگرمی پشتکار و ارتباط خوب من را با این مجموعه چندین برابر نماید.

نمونه نامه 2

جناب آقای …..

رئیس محترم ……

موضوع: درخواست افزایش حقوق

با سلام و احترام

بدین‌ وسیله به استحضار مقام محترم می‌رساند؛ این‌جانب …. که از تاریخ …. در واحد ……. و با سمت ….. مشغول به کار هستم و طی این مدت با صداقت و پشتکار سعی در انجام تمام امور محوله به نحو احسن داشته‌ام تا بتوانم رضایت مسئولین محترم را جلب نمایم.

نظر به افزایش هزینه‌ها و نرخ تورم در سال جدید و جهت ایجاد انگیزه بیشتر و دلگرمی از شما تقاضا دارم در صورت صلاحدید، دستورات لازم در خصوص افزایش حقوق این ‌جانب را به واحد امور کارکنان صادر فرمایید.

پیشاپیش از بذل محبت و مساعدت‌های صمیمانه جنابعالی کمال تشکر را دارم و آرزوی توفیق روزافزون شما را از خداوند متعال خواستارم.

با تشکر و امضا

کارمند…..

سخن آخر اینکه…

چه پاسخ درخواست افزایش حقوق شما مثبت باشد یا منفی، بهتر از این است که هیچ‌گاه جسارت ارائه این درخواست را نداشته باشید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم به نکات این مقاله توجه کنید و شرایط ارائه این درخواست را برای خود فراهم کنید.

می‌توانید وبلاگ سایت کارلیب، سایر مطالب مربوط به استخدام را مطالعه کنید. مقالات وبلاگ برای هر دو گروه کارفرمایان و کارجویان نگارش شده‌اند. با مطالعه در زمینه کسب‌وکارهای مرتبط، می‌توانید روش‌های پیشرفت در زمینه کاری خود را بیشتر فراگیرید و موفق‌تر عمل کنید.

کارلیب به کسب و کار‌ها کمک می‌کند تا نیروی کار مورد نیاز خود را با درج آگهی استخدام پیدا می‌کنند و به کارجویان و علاقمندان به هر حوزه فعالیتی نیز کمک می‌کند تا در مشاغل مورد نظر خود گزینش و استخدام ‌شوند. بنابراین به وب سایت به آدرس karlib.com مراجعه کنید و به خانواده بزرگ کارلیب بپیوندید.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین موقعیت شغلی
منتظر شماست!

می‌خواهم استخدام شوم

شغل جدید منتظر شماست

همین الان بهترین موقعیت شغلی را
به کمک کارلیب پیدا کنید

آگهی استخدام +2000 شرکت مطرح از سراسر ایران

میخواهم استخدام شوم