چطور یک بازاریاب حرفه‌ای استخدام کنیم؟

جذب مشتری یکی از مسائل بسیار پر اهمیت در کسب‌وکارها می‌باشد. به‌ویژه در عصر حاضر که شاهد رقابت‌ نزدیکی در عرصه تجارت هستیم، این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
به‌همین دلیل استخدام بازاریاب خبره یکی دغدغه‌های مدیران در تجارت‌های گوناگون، به‌ویژه مدیر فروش است. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی در خصوص روش‌های استخدام بازاریاب ماهر و وظایف او در اختیارتان قرار دهیم.

بازاریاب و وظایف او

پیش از بیان هر موضوعی بهتر است به یک تعریف مشترک از شغل «بازاریاب» برسیم. در این مطلب بنا را بر این گذاشته‌ایم تا مطالب را به ساده‌ترین شکل ممکن ارائه دهیم. پس در یک تعریف ساده، بازاریاب فردی‌ست که با مهیا کردن شرایط فروش و ایجاد ارتباط بین تیم فروش و خریدار، امکان فروش را فراهم می‌آورد. بازاریاب در اشکال مختلف بازاریابی وظایف مشابه و مشترکی را بر‌عهده دارد:

 • شناسایی و جذب مشتری
 • ایجاد ارتباط بین مشتری و تیم فروش
 • تشریح محصولات و خدمات برای شناخت بیشتر افراد و مشتریان بالقوه
 • جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی
 • پیشنهاد ایده‌های مختلف در خصوص بازاریابی محصول (با توجه به ارتباط مستقیم با مشتریان و شناخت بازار)

اگر نگاهی به انواع آگهی‌های استخدام بازایاب بیندازید، خواهید دید که ردۀ شغلی بازاریاب به روش‌های مختلفی از بازاریابی اطلاق می‌شود. به‌همین منظور قصد داریم ابتدا نگاهی به انواع بازاریابی داشته باشیم.

انواع بازاریاب

امروزه مشاغل مختلف تاثیر به‌سزایی از پیشرفت تکنولوژی و تولید انبوه وسایل ارتباط جمعی پذیرفته‌اند. این تاثیر را به خوبی در شغل بازاریابی نیز شاهد هستیم. این مسئله به حدی پیش رفته است که هم‌اکنون این شغل خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود.
شاید زمانی می‌شد بازاریابی را در حضور یک ویزیتور (Sales Rep) در محل‌های مختلف برای مذاکره و جذب مشتری خلاصه کرد. اما امروزه بازاریاب انواع متنوعی دارد. در ادامه لیستی از چند نمونه بازاریاب را ارائه می‌کنیم:

 • بازاریاب حضوری یا ویزیتور (Sales Rep)
 • بازاریابی تلفنی
 • بازاریابی اینترنتی
  این نوع بازاریابی در قالب‌های مختلفی نظیر کمپین‌ها، بازاریابی محتوای در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی صورت می‌پذیرد.
 • بازاریابی مستقیم

از بازاریاب تلفنی بگیرید تا بازاریاب اینترنتی، محتوایی… که همگی به‌دنبال یک هدف هستند. اما این هدف چیست؟ در واقع می‌توان گفت که افراد شاغل در این زمینه‌ها با استفاده از ابزار مختلف و با شیوه‌های گوناگون، به‌دنبال ایجاد موقعیتی برای فروش بیشتر توسط تیم فروش می‌باشند.

هدف شما از استخدام بازاریاب چیست؟

حال که می‌دانید بازاریابی گسترۀ وسیعی از فعالیت‌ها را در برمی‌گیرد، شاید بهتر بتوانید بگویید که به‌دنبال چه‌ نوع بازاریابی هستید؟ لذا پیش از هر چیز شما باید به یک استراتژی کاربردی در راستای انتخاب نوع بازاریابی موثر و پر بازده در زمینه کاری خود رسیده باشید.

مطلب پیشنهادی:  راهنمای استخدام دیجیتال مارکتر فوق العاده

باید بدانید که چه‌گونه نیرویی برای انجام فروش در نظر دارید؟ آیا الزامی برای حضور فرد در محل کار و محل فروش وجود دارد؟ آیا بازاریابی شما به‌صورت تلفنی صورت می‌پذیرد؟
پاسخ این سوال‌ها با بررسی محصول و استراتژی‌های تیم فروش به ‌دست می‌آید. لذا پیش از آن‌ که هر اقدامی در جهت استخدام بازاریاب کنید، بهتر است ابتدا بدانید که در پی جذب چه‌نوع بازاریابی هستید.
در قدم بعد و با داشتن دید کافی در این زمینه خواهد توانست از روش‌های مختلف اقدام به استخدام بازاریاب نمایید. اما چه روش‌هایی برای این کار پیش پای شماست؟

اهمیت استخدام بازاریاب 

اما حقیقتاً چرا این اندازه استخدام یک بازاریاب ماهر و موفق در هر کسب و کاری اهمیت دارد. همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، امروزه رقابت نزدیکی در همۀ کسب و کارها وجود دارد. رقابت در سطوح مختلف نظیر طراحی، کیفیت، قیمت و… در جریان است. تمام این رقابت‌ها به منظور جذب مشتری می‌باشد، حال اگر در خط مقدم این رقابت یعنی بازاریابی ضعف داشته باشید، بی‌شک شکست بزرگی را تجربه خواهید کرد.

به همین دلیل مهارت کافی افراد حاضر در تیم بازاریابی بسیار مهم است. یکی از مهارت‌های ویژه‌ای که یک بازاریاب باید داشته باشد، توانایی «کار تیمی» می‌باشد. این مهارت را در بخش قبل بیان نکردیم تا در این‌جا نگاه دقیق‌تری به آن داشته باشیم.

تیم فروش شامل اعضای مختلفی نظیر مدیر فروش، مدیر استخدام یا کارشناس منابع انسانی، نماینده فروش یا بازاریاب و… می‌باشد. ضامن موفقیت یک تیم فروش هماهنگی کامل بین اعضای آن می‌باشد.

کار تیمی یکی از اهرم‌های موفقیت در عصر حاضر می‌باشد. به‌کار گرفتن ایده‌های مختلف و بررسی تجربیات گوناگون و تبدیل کردن آن‌ها به یک استراتژی خوب و در نهایت اجرای آن تنها راه موفقیت یک تیم فروش می‌باشد.

روش‌های استخدام بازاریاب و نکات مهم آن

برای آن‌که بتوانید یک نیروی کار استخدام کنید، باید مراحل مختلفی را طی کنید. این مراحل در زمینۀ استخدام بازاریاب نیز مورد توجه هستند.

 1. انتشار آگهی و فراخوان برای جذب بازاریاب
 2. دریافت رزومه‌ها و بررسی آن‌ها
 3. برگزاری آزمون و مصاحبه
 4. و در برخی از موارد، آموزش نیروی جذب شده

برای انتشار آگهی شما گزینه‌های مختلفی برای انتخاب دارید.

 • انتشار آگهی در نشریات
 • استفاده از خدمات موسسات کاریابی
 • انتشار آگهی استخدام در سایت‌های کاریابی آنلاین
مطلب پیشنهادی:  برون‌سپاری چیست؟ و چگونه انجام می‌شود؟

البته دو روش ابتدایی روش‌هایی تقریبا قدیمی هستند که امروزه کاربرد زیادی ندارند. لذا پیشنهاد می‌شود تا با توجه به بازدید بالای سایت‌های اینترنتی و قابلیت‌های مختلف موجود در این سایت‌ها آگهی استخدام خود را در سایت‌های معتبر و مطرح فعال در این زمینه منتشر کنید.

پس از انتشار آگهی و دریافت رزومه‌ها، اقدام به تهیه آزمون برای آن‌ها نموده و با برگزاری آزمون و مصاحبه شغلی، فرایند استخدام را کامل کنید، اما شاید این پروسه‌ها برای‌تان کمی زمان‌بر باشد. امروزه افراد بسیار علاقه‌مند هستند تا هم‌چون مرحله انتشار آگهی، مراحلی نظیر آزمون را نیز به‌صورت اینترنتی به‌انجام برسانند.

برای این منظور برخی از سایت‌های مطرح در زمینۀ انتشار آگهی هم‌چون سایت کارلیب گزینه‌های مناسبی هستند. در این سایت‌ها شما دو را در پیش دارید.
1. اول این‌که می‌توانید آزمون مورد نظر خود را در سایت قرار دهید تا متقاضیان آن را بگذارند.
2. در حالت دوم در صورت عدم دارا بودن تخصص در این زمینه می‌توانید از خدمات طراحی آزمون سایت بهره‌مند شوید.

نکتۀ جالب توجه این‌جاست که در سایت‌های برتر استخدام، مشاورین کسب و کار و منابع انسانی در تمام مراحل دریافت و بررسی رزومه، برگزاری آزمون و… در کنارتان هستند تا در نهایت بهترین نیروی کار را استخدام کنید.

در ادامه به نکات مهمی که در زمینۀ استخدام بازاریاب مورد توجه است می‌پردازیم. بیایید ببینیم که یک بازاریاب خبره چه کسی ا‌ست و چه مهارت‌هایی دارد؟

مهارت‌های یک بازاریاب خبره

بازاریابی چه به‌صورت حضوری باشد، چه تلفنی و یا اینترنتی نیاز به توانایی بسیار بالایی در زمینۀ مهارت‌های ارتباطی دارد. مهارت‌های ارتباطی را می‌توان از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار داد.

 1. یکی از این موارد دارا بودن فن بیان قوی می‌باشد. مهم نیست بازاریاب شما پشت تلفن در حال جلب توجه یک مشتری‌ست یا در حال نوشتن محتوا، تسلط بر اصول تاثیرگذاری در گفت‌وگو و مذاکره، دایرۀ واژگانی گسترده و… از جمله ‌موارد مهم در این زمینه هستند.
 2. از طرفی برای بازاریاب‌های حضوری یا به اصطلاح ویزیتورها، دارا بودن توانایی و تسلط کافی بر زبان بدن بسیار مهم و حیاتی‌ست. هم‌چنین صدای خوب و گیرا در بازاریابی حضوری و تلفنی نقش مهمی را ایفا می‌کند.
 3. هوش هیجانی بالا یکی از پر اهمیت‌ترین هوش‌ها در مشاغلی‌ست که افراد ارتباط مستقیمی با ارباب‌رجوع و مشتریان را دارند. وجود این هوش در فرد باعث بهبود روابط، تسلط بر اوضاع و درک کافی و موثر از احساسات و حالات طرف مقابل می‌شود.
 4. تجربۀ کافی یکی از فاکتورهای بسیار تاثیرگذار در موفقیت یک بازاریاب می‌باشد. البته وجود تجربه همیشه ضامن موفقیت شغلی و بی‌تجرگی همواره باعث شکست نخواهد بود. اما اگر بازاریابی با تجربه‌های مشابه موقعیت کاری‌تان یافتید، وقت بیشتری برای بررسی آن‌ها بگذارید و به‌سادگی از آن‌ها نگذرید.
 5. به نظم بسیار اهمیت بدهید. مهم نیست چه‌نوع بازاریابی می‌خواهید. نظم یکی از نکات بسیار مهم برای موفقیت در هر زمینه‌ای‌ست. این نظم در حیطه‌های مختلف نظیر سروقت بودن، پاسخ‌گو بودن، ظاهر آراسته و … قابل بررسی می‌باشد.
مطلب پیشنهادی:  راهنمای استخدام طراح سایت فوق العاده

علاوه‌بر مواردی که ذکر شد شما با پرسش برخی سوالات می‌توانید به شناخت بیشتر و دقیق‌تری از متقاضی برسید و راه را برای گرفتن تصمیمی بهتر هموار کنید.

سوالات مهم در مصاحبه برای استخدام بازاریاب

علاوه‌بر آزمون استخدام، باید بدانید که چه سوالاتی شما را به درک عمیق‌تری از توانایی متقاضی می‌رساند. به‌این منظور برخی از سوالات مهم و راهگشا در ادامه به شما معرفی خواهد شد.
پیش از هر چیز، مهم‌ترین عامل در موفقیت افراد در یک شغل شناخت کافی آن‌ها از شغل مورد نظر است. لذا توصیه اکید می‌شود تا حتماً از کارجوی محترم بپرسید: «بازاریابی چیست؟».

پاسخ فرد به این سوال می‌تواند به‌ شما این اطمینان را دهد که متقاضی شناختی کافی از شغل دارد. اگر پاسخ دقیقی دریافت نکردید بهتر است فرایند مصاحبه و استخدام را متوقف کنید و به سراغ فرد دیگری بروید.
سوالات متعدد دیگری که می‌توانید از متقاضی بپرسید واکنش و تصمیم‌گیری وی در موقعیت‌های فرضی مختلف است. او را در موقعیت‌های مختلفی که تصور می‌کنید چالشی برایش ایجاد خواهد کرد قرار دهید و تصمیم او را بسنجید.

پاسخ خلاقانه به چنین سوال‌هایی نشان‌دهندۀ آمادگی ذهنی وی دارد. حتماً از وی بخواهید تا ایده‌های مختلفی را برای تبلیغ و فروش بیشتر محصول‌تان ارائه دهد.
پرسش مهم دیگر در زمینه آشنایی با محصول و یا خدمات شماست. آیا او با محصولاتی که شما قصد فروش آن را دارید آشناست؟ آیا تاکنون از آن‌ها استفاده کرده است؟ آیا او شناخت کافی از خدماتی که شرکت یا مجموعۀ شما ارائه می‌کند دارد؟

در پایان…

برای استخدام بازاریاب خبره، پیش از هر چیز باید نیاز خود را دقیقاً بسنجید. این شناخت به شما کمک می‌کند تا یک آگهی استخدام مناسب تهیه کنید.
یکی از سایت‌هایی پربازدید که امکانات مختلفی را در اختیارتان قرار می‌دهد سایت کارلیب است. در این سایت شما هم می‌توانید آگهی استخدام خود را برای دریافت بازخورد بالا درج کنید.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین موقعیت شغلی
منتظر شماست!

می‌خواهم استخدام شوم

شغل جدید منتظر شماست

همین الان بهترین موقعیت شغلی را
به کمک کارلیب پیدا کنید

آگهی استخدام +2000 شرکت مطرح از سراسر ایران

میخواهم استخدام شوم