استخدام، مصاحبه و رزومه

چطور به عنوان حسابدار استخدام شویم؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که قشر جوان جامعه دارند، بحث اشتغال می‌باشد چراکه همه افراد انتظار دارند که پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، وارد بازار ‌کار شوند.
رشتۀ حسابداری یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها بوده و داوطلبان زیادی وجود دارند که علاقه‌مند به شغل حسابداری هستند و فارغ‌التحصیلان دوره‌های تحصیلات تکمیلی این رشته، آمادگی لازم برای حضور در بازار کار حسابداری را دارند.
در ضمن با وجود اینکه در دانشگاه‌های مختلف کشور اعم از دولتی، غیرانتفاعی و آزاد، دانشجویان بسیاری در رشته حسابداری تحصیل می‌کنند، اما تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار این رشته از سایر رشته‌ها کمتر است، زیرا از کوچک‌ترین شرکت تا بزرگترین موسسات و سازمان‌ها  نیاز به حسابدار دارند.

حسابداری؛ زبان علم تجارت

حسابداری یکی از زیر شاخه‌های علوم انسانی است و درواقع زبان علم تجارت می‌باشد. در علم حسابداری به کمک روابط ریاضی، بررسی گزارش‌های مالی و بررسی حساب‌ها انجام می‌شود. رشته حسابداری گستردگی زیادی داشته و به شاخه‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌شود که عبارت‌اند از: حسابداری، حسابداری مالی، حسابداری صنعتی، حسابداری دولتی، حسابداری مالیاتی، حسابداری بیمه و حسابداری بانک‌ها.

علم حسابداری یکی از قدیمی‌ترین علوم جوامع بشری است و قدمت آن به آغاز تمدن بشری بر می‌گردد و در دنیای مدرن امروزی نیز پرکاربرد است.

به جرات می‌توان گفت که رشته حسابداری فارغ التحصیلان بسیاری دارد، اما یک سوال مطرح است که چند درصد افراد تحصیل کرده در زمینه حسابداری مشغول به کار هستند؟

موقعیت‌های شغلی فارغ التحصیلان حسابداری

این تصور که رشته حسابداری و حسابرسی بازار کار نداشته و یا بازار اشتغال آن اشباع شده است، اشتباه می‌باشد. زیرا در تمامی مشاغل دولتی و خصوصی و حتی آزاد حسابداری یک امر بدیهی و ضروری است، بنابراین با یک جست و جوی درست و پیگیری دقیق می‌توانید شغل مناسبی در زمینه حسابداری یافته و مشغول به کار شوید. در ادامه موقعیت‌های شغلی حسابداری را برایتان شرح می‌دهیم. افرادی که دارای مدرک حسابداری بوده و در این رشته تحصیل می‌کنند، می‌توانند در موقعیت‌های شغلی زیر مشغول به کار شوند:

 1. حسابدار پایه
 2. حسابدار
 3. سرپرست حسابداری
 4. مشاور مالی
 5. حسابرس
 6. سرپرست امور مالی
 7. مدیر مالی
 8. حسابدار مدیریت
 9. ممیز یا مامور رسیدگی
 10. دستیار حسابدار
 11. تحلیلگر مالی
 12. مشاور مالیاتی
 13. مدیر خرید
 14. معامله‌گر مالی
 15. تحلیل‌گر بودجه
 16. برآورد هزینه
 17. کنترل اعتبار
 18. مشاوره مدیریت
 19. مدیر ارشد مالی
 20. و سایر موقعیت‌های شغلی که می‌توان در آن‌ها به عنوان حسابدار مشغول به کار شد.

شخصی که به عنوان حسابدار در یک شرکت خصوصی و یا دولتی، بانک و یا هر مکان و موقعیت شغلی دیگری استخدام‌ می‌شود، باید شرایط و ویژگی‌های ویژه‌ای داشته باشد، این شرایط را در ادامه می‌توانید بخوانید.

شرایط و ویژگی‌هایی که یک حسابدار باید داشته باشد:

شرایط و ویژگی‌های منحصر به فرد یک حسابدار نمونه و درجه یک به شرح زیر است.

1. تحصیلات مرتبط

هر شخصی را نمی‌توان به عنوان حسابدار و امور حسابرسی انتخاب و استخدام کرد، بنابر‌این افراد حسابدار باید دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته حسابداری باشند و دانش کافی در زمینه حسابرسی نیز داشته باشند، علاوه‌بر داشتن مدرک دانشگاهی با گذراندن دوره‌های حسابداری «CIMA» و «ACCCA» نیز می‌توان در این رشته فعالیت داشت.

2. متعهد و وظیفه شناس

یک حسابدار وظیفه شناس و متعهد وظایف خود را به خوبی می‌شناسد و به شدت مسئولیت پذیر می‌باشد. در حسابداری کوچک‌ترین اشتباهات نیز قابل قبول نمی‌باشد و اشتباه در این رشته و حرفه به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست. وظایف حسابداری شامل موارد زیر می‌شود.

 • حسابداری حقوق و دستمزد
 • روش محاسبه حقوق پرسنل
 • کنترل حساب‌های سود و زیان
 • ثبت درآمدهای شرکت
 • بررسی هزینه‌های شرکت
 • کنترل عملیات حسابداران دیگر
 • ارزیابی کردن سیستم‌های گزارش مالی شرکت
 • کسب اطمینان از درستی گزارش‌های حسابداری

یک حسابدار درجه یک به تمامی موارد گفته شده تسلط داشته و با دقت بی‌نهایت خود تمامی موارد را در نظر می‌گیرد. از مهم‌ترین شرایطی که یک حسابدار برای استخدام باید داشته باشد همین وظیفه شناسی است.

3. تسلط بر نرم افزاری حسابداری

در گذشته اگرچه حسابداری به صورت دستی و نهایتا با چرتکه و ماشین حساب انجام می‌شد، اما امروزه چون حجم صورتحساب و گزارش‌های حسابداری افزایش یافته است. باید از ابزارهای دقیق برای حسابداری استفاده کرد، این ابزارها نرم افزارهای حسابداری هستند و داشتم مهارت در این زمینه اجباری است. اگر می‌خواهید در رشته حسابداری درجه یک باشید باید تسلط کافی بر نرم افزارهای زیر داشته باشید.

 • نرم افزارهای حسابداری پارمیس
 • نرم افزارهای حسابداری شرکتی سپیدار
 • نرم افزارهای حسابداری هلو
 • نرم افزارهای حسابداری محک
 • نرم افزارهای حسابداری قیاس
 • نرم افزارهای حسابداری شایگان
 • نرم افزارهای حسابداری تدبیر
 • نرم افزارهای حسابداری پیوست
 • نرم افزارهای حسابداری آرین سیستم
 • و...

تمامی نرم افزارهای نام برده برای حسابداری در ایران طراحی شده‌اند و تسلط بر آن‌ها دلیل بر مهارت ویژه می‌باشد. برای موفقیت در رشته و شغل حسابداری باید ویژگی‌های فردی منحصر به فردی نیز داشته باشید، این ویژگی‌ها به شرح زیر می‌باشند.

4. دقت و تمرکز بالا و علاقه

شخصی که در زمینه حسابداری وارد بازار کار می‌شود باید بتواند به روی امورات حسابرسی تمرکز کامل داشته باشد و به راحتی بتواند بدون دغدغه فکری و مشغله ذهنی با اعداد ریز و درشت کار کند. اگر به رشته حسابداری علاقه‌مند نیستید توصیه می‌کنیم که اصلا به سراغ این دسته مشاغل نروید زیرا برایتان جذاب نیست و تنها توام با اشتباه و خطا خواهد بود.

5. راز داری

حسابدار یک شرکت در واقع محرم اسرار شرکت بوده و باید به شدت رازدار و درستکار باشد و به هیچ عنوان اطلاعات مالی را افشا نکند.

6. وقت شناسی و تعهد به کار

یک ‌حسابدار موفق همواره وقت شناس بوده و کارهای خود را در زمان تعیین شده به انجام می‌رساند و تحویل می‌دهد، حسابداران موفق به شدت متعهد به شغل خود بوده و مشکلات شخصی آن‌ها هیچ گونه خللی را در شغلشان ایجاد نمی‌کند.
اگر مهارت‌های گفته شده را داشته و انگیزه و علاقه کافی را در خود حس می‌کنید می‌توانید در مشاغل حسابداری موفق باشید و باید در جست و جوی شغل مناسب و مرتبط با حسابداری باشید.

برای اینکه یک حسابدار درجه یک باشید باید تمامی مهارت و ویژگی‌های گفته شده را در خود تقویت کنید. در ادامه این مقاله خواهیم گفت که چطور به دنبال مشاغل حسابداری باشیم؟

چگونه به دنبال موقعیت شغلی حسابدار باشیم؟

در ابتدا لازم است که در سایت‌های کاریابی معتبر، موقعیت‌های شغلی حسابداری را جستجو کنیم و سپس با نوشتن رزومه و ارسال آن، منتظر نتیجه باشیم.

رزومه شما در واقع شامل اطلاعات مدرک تحصیلی، سابقه کار، وضعیت تاهل، وضعیت نظام وظیفه و سایر ویژگی‌های دیگر می‌باشد و بعد از ارسال رزومه، اگر کارفرما از شرایط شما رضایت داشته باشد برای مصاحبه شغلی با شما تماس خواهد گرفت، در این مرحله باید خود را برای سوالات مصاحبه آماده کنید‌، این سوالات ممکن است موارد زیر و یا مشابه سوالات زیر باشد.

 • مهم‌ترین نقاط قوت و ضعف شما در حسابداری چیست؟
 • هدف شما از استخدام به عنوان حسابدار چیست؟
 • اصول پایه و اولیه حسابداری چیست؟
 • در سه ماه اول کاری چه انتظاری می‌توان از شما داشت؟
 • میزان حقوق پیشنهادی شما چقدر است؟
 • تعهد شغلی چیست؟ و کارمند متعهد چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • برای پیشرفت اهداف سرمایه‌گذاری و ‌پیشرفت مالی چه ایده‌ای دارید؟
 • چگونه باید نقدینگی را مدیریت کرد؟

اگر به تمامی سوالات ممکن‌فکر کنید و آن‌ها را بررسی کنید، بدون شک در مصاحبه شغلی موفق شده و استخدام خواهید شد.

کارلیب؛ پلتفرم استخدام آنلاین است که در زمینه درج آگهی استخدام کارفرمایان و گزینش کارجویان در فرصت‌های شغلی گوناگون فعالیت می‌کند. برای استخدام در بهترین شرکت‌ها و البته به دست آوردن شغل متناسب با مهارت خود به سایت کارلیب به آدرس www.karlib.com مراجعه کنید و جدیدترین آگهی‌های استخدام را مشاهده و بررسی نمایید.

آرمینا رستمی کیا
۲ دیدگاه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

 • بهاره معینی
  ۱۸ آذر ۱۳۹۹، ۰۷:۳۹

  واقعا لازمه کار با تمامی نرم افزارها رو بلد باشم؟

  • فاطمه ولی محمدی
   ۰۴ دی ۱۳۹۹، ۰۸:۲۷

   با سلام
   همونطور که میدونید نرم افزارهای حسابداری زیادی وجود دارن ولی باید ببینید معروف ترین اونها که اکثر شرکتها بهش اشاره میکنن چیه و باید با اکثر این نرم افزارها آشنایی داشته باشید
   ضمن اینکه اصول اولیه کار با همه این نرم افزارها یکی هست
   موید باشید