استخدام و منابع انسانی

استخدام مدیر تحقیق و توسعه

استخدام مدیر تحقیق و توسعه

امروزه برای ادامه حیات در دنیای تجارت، خلاقیت و نوآوری حرف اول را در ایجاد مزیت رقابتی می‌زند و توجه به واحدی به نام تحقیق و توسعه (R&D) و تعیین مدیر تحقیق و توسعه که وظیفه اصلی آن حفظ نوآوری سازمانی است، بسیار ضروری است.

برای استخدام مدیر تحقیق و توسعه لازم است به مهارت‌های فردی و تخصصی او دقت شود. مهارت کار با داده‎‌ها و اطلاعات، آشنایی با نرم افزارهای مختلف، مهارت استفاده از موتورهای جستجو، تسلط بر زبان انگلیسی، توانایی ارائه برنامه‌های کاربردی و خلاقیت، از وظایف مدیریت تحقیق و توسعه به‎ حساب می‎‌آید.

از این واحد در سازمان به عنوان، واحد تحقیق و توسعه (R&D) نیز یاد می‌‎شود. به عنوان کارفرما باید درک درستی از شرح وظایف کارشناس تحقیق و توسعه داشته باشید، تا بتوانید نیروی انسانی مورد نظر خود را بیابید.

استخدام مدیر تحقیق و توسعه

در تعریف تحقیق و توسعه، به فعالیت‎‌های سازنده و هدفمندی اشاره شده است که هدف از آن افزایش علم و دانش انسانی و اجتماعی است.
از این دانش برای گسترش و طراحی خدمات و محصولات جدید سازمان استفاده خواهد شد. در واقع بوسیله تحقیق و توسعه می‌توان استقامت لازم در کسب و کار را بوجود آورد، اما مدیر این واحد کیست؟ و چه وظایفی دارد؟

مدیر تحقیق و توسعه کیست؟

کارشناس یا مدیر تحقیق و توسعه در واحد تحقیق و توسعه به کار می‌پردازد، در این واحد انتظار بر این است که تمام افراد در انجام تمامی فعالیت‌های مربوط به طراحی و توسعه محصولات توانمند باشند.

از جمله وظایف کارشناس تحقیق و توسعه می‌توان به ترجمه نیازهای عملکردی به مشخصات محصول، مطالعه بر روی فناوری‌های روز دنیا و تلاش برای بومی‌سازی و به کارگیری آنها در محصولات یا خدمات شرکت، مشارکت در برنامه ریزی برای اصلاح و بهبود محصولات یا خدمات، بهینه سازی فرآیندها، انتقال و جذب فناوری‌ها و … اشاره کرد.

مهارت‌های مدیر تحقیق و توسعه

مهارت‌های موردنیاز برای احراز شغل مدیر تحقیق و توسعه عبارتند از:

تحصیلات مدیر و کارشناس تحقیق و توسعه 

مدیر تحقیق و توسعه در مرحله اول باید آشنایی کافی با محصول، کالا و یا خدمات شرکت مورد نظر را داشته باشد. علاوه ‎بر این تحصیل در یکی از رشته‌های زیر برای این فرد ضروری است:

 • مهندسی صنایع
 • مدیریت بازاریابی و صنعتی
 • دوره مدیریت ارشد کسب و کار

شرح وظایف مدیر و کارشناس تحقیق و توسعه

از مهمترین وظایف مدیر تحقیق و توسعه این است که نسبت به فناوری‌های جدید مطالعه داشته باشد. این امر به این دلیل است که این فرد باید بتواند فناوری را بومی سازی کرده و در راستای اهداف شرکت و سازمان آن را بکار گیرد.

وظایف کارشناس تحقیق و توسعه را می‌‎توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • درک درست از کیفیت و طراحی فعالیت‎‌های سازمان برای رسیدن به اهداف
 • تعیین اهداف سازمانی و پیشنهاد آن به مدیران
 • برنامه‎‌ریزی برای رسیدن به اهداف تعیین شده و ارائه گزارش‎‌ مدیریتی درست و به موقع به مدیران ارشد.
 • توانایی شناسایی ریسک‌ و فرصت‌ها
 • توانایی تولید دانش نوین برای توسعه خدمات و محصولات
 • شناسایی نیازمندی‎‌های حال و آینده مشتریان هدف
 • شناسایی روش‌های رقابتی
 • ارائه راهکارهای هوشمندانه برای ارائه محصولات
 • ارائه برنامه‌های کاربردی برای کاهش میزان هزینه‎‌ها
 • همکاری در تهیه دستورالعمل‌ها و روش‌های اجرایی مرتبط
 • انجام سایر وظایف محوله از طرف مدیرعامل

ویژگی‌های کارشناس تحقیق و توسعه 

قدرت تفکر بالا و خلق ایده از مهمترین ویژگی‎‌های شخصیتی مدیر تحقیق و توسعه به‎ شمار می‎‌رود. همچنین این فرد باید از روحیه انتقاد‌پذیری بالایی برخوردار باشد. داشتن روابط عمومی و فن بیان بالا نیز از دیگر ویژگی‌های شخصیتی کارشناس تحقیق و توسعه است.

واحد تحقیق و توسعه (R&D) چیست؟

وظایف واحد R&D به‎ گونه‌‎ای است که می‌‎تواند تاثیرات مهمی بر توان رقابتی سازمان‎‌ها داشته باشد.
واحد تحقیق و توسعه سبب می‎‌شود تا یک نهاد بتواند همگام با تکنولوژی، حرکت نماید. به همین دلیل گفته می‎شود  فعالیت‌های آنها تاثیر مهمی بر کیفیت و نوآوری خدمات و محصولات یک شرکت دارد.

این امر سبب می‌شود تا در شرح وظایف کارشناس تحقیق و توسعه، آشنایی با علوم روز کامپیوتری، به عنوان یک اصل شناخته شود. بنابراین اگر احساس می‎‌کنید به توسعه کسب و کار و نوآوری علاقه دارید و در عین حال، پر از ایده‌‎های خلاقانه در این زمینه هستید، شاید فرد مناسبی برای فعالیت به عنوان کارشناس تحقیق و توسعه باشید.

روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه (R&D)

زمانی که صحبت از روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه می‎‌شود، در واقع به دنبال روشی علمی و فنی هستیم تا به وسیله آن در مراحل مختلف، مشکلات را شناسایی کرده و راه‎‌حل‌های موثری برای آن ارائه کنیم. به همین دلیل توصیه شده است در روند اجرای آن به سه بخش زیر دقت شود:

 • ورودی‎ تحقیقات
 • فرآیند
 • خروجی

وجود ضعف در هریک از این مراحل منجر به بی‎ اثر بودن تلاش‎‌ها خواهد شد. به این ترتیب یک چراغ راهنما در پیش روی خود خواهید داشت تا به اهداف تحقیق و توسعه خود برسید.

اهداف بخش تحقیق و توسعه 

در ساختار و گردش کار واحد تحقیق و توسعه، رسیدن به اهداف زیر دارای اهمیت است:

 • ارائه راه‎‌حل‌های جدید و کاربردی برای رسیدن به دستاوردهای نوین. این امر به معنای راهی برای یافتن محصولات و خدمات جدید و کاربردی است.
  دقت کنید در این مرحله، هدف صرفا تولید یک محصول جدید نسیت. مدیر تحقیق و توسعه می‌تواند، تکنولوژی استفاده از آن را ارتقاء دهد. این امر در راستای رفع نیاز مخاطب و در عین حال کاربری آسان و موثر محصول است.
 • توجه به نیاز مخاطبان و ارائه راه‌حل‌هایی که منجر به رفع نیاز آنها شده و در عین حال رفاه بیشتری را برای آنها فراهم می‌کند.
 • بالا بردن توان رقابتی در داخل و خارج کشور
 • بالا بردن میزان بهره‌وری از نیروی انسانی و در عین حال افزایش درآمدها

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه با کارلیب

اگر به عنوان کارفرما به دنبال استخدام مدیر تحقیق و توسعه هستید، می‎‌توانید از پلتفرم کارلیب استفاده نمایید. برای این منظور کافی است به عنوان کارفرما در سایت کارلیب به آدرس karlib.com ثبت نام کنید. با ثبت اطلاعات شرکت و درج متن آگهی استخدام خود، به راحتی می‌توانید فردی شایسته را در سمت مدیر تحقیق و توسعه شرکت خود استخدام کنید.

همچنین در پلتفرم کارلیب امکانی فراهم شده تا ب‎توانید از طریق آزمون، مهارت کارجو و متقاضی سمت شغلی مورد نظر را محک بزنید. این سایت به شما کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری، با افراد متخصص در این زمینه همکاری نمایید.

 

فاطمه ولی محمدی
بدون دیدگاه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!