استخدام، مصاحبه و رزومهکارجو

چطور به عنوان مهندس ایمنی استخدام شویم؟

چطور به عنوان مهندس ایمنی استخدام شویم؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای افراد در زمینه اشتغال اهمیت دارد، ایمنی و امنیت شغلی است و حتی رشته خاصی در این خصوص نیز وجود دارد به نام مهندسی ایمنی. در این مقاله درباره مهندسی ایمنی و فرصت های شغلی این رشته تحصیلی گفتگو خواهیم کرد.

مهندسی ایمنی 

ضریب ایمنی در کشورهای در حال توسعه نسبت به کشورهای پیشرفته از استانداردهای جهانی پائین‌تر است. علت این امر فقط فقر اقتصادی نیست، ایمنی کار یا بازرسی فنی و مسائل جانبی آن زمانی برای ما مسئله ساز می‌شود که دچار مشکلی شویم.
بنابراین بنای اولیه کارها بر پیشگیری نمی‌باشد بلکه عموما به دنبال رفع مشکل هستیم. تا آنجا که بعضی از کارفرمایان به جهات غیرانسانی در صدد ایمنی محیط کار کارگران بر نمی‌آیند.

به طور طبیعی از فارغ التحصیلان رشته مهندسی ایمنی استفاده مطلوبی نمی‌شود. عمده مراکز صنعتی مانند ذوب آهن، آلومینیوم سازی، پتروشیمی، صنایع خودروسازی، هواپیمایی، راه آهن، مترو و هر مرکز فعالیت اقتصادی (خصوصی یا دولتی) می‌توانند به نوعی بازار کار این رشته محسوب شوند.

گرایش‌های رشته مهندسی ایمنی (HSE)

رشته مهندسی ایمنی یا «HSE» یکی از پرکاربردترین شاخه‌های رشته مهندسی صنایع می‌باشد و خود نیز به چندین دسته تقسیم‌بندی می‌شود،که عبارتند از:

 • مهندس ایمنی بهداشت
 • مهندس ایمنی صنعتی
 • مهندس ایمنی عمران و ساختمان
 • مهندس ایمنی برق
 • مهندس ایمنی صنایع شیمیایی

همان‌طور که از نام مهندسی ایمنی پیداست این رشته پروتکل‌هایی را در نظر می‌گیرد که منجر به ایمنی در تمامی زمینه‌های شغلی می‌شود و از خطرات و آسیب‌های ممکن، افراد شاغل را مصون نگه می‌دارد.
طبق اصول مهندسی ایمنی و واحد‌هایی که افراد فارغ التحصیل در این زمینه گذرانده‌اند، باید تمامی نکات و اصول ایمنی به درست‌ترین شیوۀ ممکن اجرایی شوند تا نتیجه مطلوبی در کار میسر شود.

مهندس ایمنی طبق دانشی که در دوران تحصیل به صورت تئوری و عملی کسب کرده است فرآیندهایی را مورد کنترل و مدیریت خود قرار می‌دهد تا کارکنان در معرض خطرات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی نباشند. در ادامه درباره موقعیت‌های شغلی مهندسی ایمنی و اهمیت آن در ایران گفت و گو خواهیم داشت‌.

طراحی نظام‌هایی که بتوانند از آسیب رساندن به انسان‌ها، امکانات و تجهیزات پیشگیری کرده، حرکت ملایم و روان اجرا را تضمین نماید، بخشی از توانایی‌های اجرایی متخصصین ایمنی به شمار می‌رود.

موقعیت‌های شغلی رشته مهندسی ایمنی

میزان ضریب ایمنی در کشورهای مختلف متفاوت و متغیر می‌باشد و به طبع در کشورهای توسعه یافته این مسئله بیشتر از کشورهای در حال توسعه اهمیت و اولویت دارد.

متاسفانه با آمارهایی که از اتفاقات ناخوشایند کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف در زمینه‌های مختلف شغلی داریم می‌توانیم به کم اهمیت بودن این مسئله پی ببریم و امیدواریم که این مسئله روز به روز در ایران نیز مطرح‌ و مهم‌تر گردد.

افرادی که در رشته مهندسی ایمنی در ایران فارغ التحصیل می‌شوند می‌توانند در صنایع ذوب آهن، آلومینیوم سازی، پتروشیمی، صنایع خودروسازی، هواپیمایی، راه آهن، مترو و سایر مراکز و خصوصی و دولتی مشغول به کار شوند. در ادامه با وظایف مهندسین ایمنی آشنا خواهید شد‌.

وظایف مهندس ایمنی

 • بررسی ماشین آلات و تجهیزات حفاظتی
 • بررسی خطرات احتمالی که ممکن است کارکنان با آن‌ها مواجه شوند.
 • نصب تجهیزات ایمنی به روی ماشین آلات و ابزار کار.
 • تحقیق در مورد حوادثی که ممکن است روی بدهند و آسیبی که ابزار آلات به اشخاص و کارکنان وارد می‌کنند.

حالا نوبت آن رسیده که توانایی‌های مهندس ایمنی را مورد بررسی قرار‌دهیم. یک مهندس ایمنی درجه یک باید تمامی ویژگی و توانایی‌هایی که نام می‌بریم داشته باشد. این توانایی‌‌ها عبارت‌اند از:

1. توجه و حساسیت بالا

مهندس ایمنی حافظ جان کارکنان می‌باشد، بنابراین حساسیت ویژه‌ای به روی مسائل ایمنی داشته و به هیچ‌ عنوان از کنار این قبیل مسائل به سادگی عبور نمی‌کند. یک ‌مهندس ایمنی وظیفه شناس موظف است که خطرات احتمالی را در نظر گرفته و با حساسیتی که به روی آن‌ها دارد، چاره اندیشی کند.

2. فن بیان و روابط عمومی خوب

مهندس ایمنی باید قدرت بیانی بالایی داشته و به راحتی با پرسنل و کارکنان مخابره کرده و ایده‌هایی تاثیرگذار با ایمنی را به کارکنان منتقل کند.

3. قدرت تصمیم‌گیری و حل مسئله

تصور کنید که یک اتفاق خطرناک در شرکتی روبه وقوع است وظیفه مهندسی ایمنی در این لحظه این است که با توانایی خود درست‌ترین تصمیم را گرفته و مسئله را به بهترین نحوه ممکن حل نماید.

4. واقع‌گرایی

مهندسان ایمنی به شدت واقع‌گرا هستند و اعتقادی با احتمالات ندارند، آن‌ها با تکیه بر دانش خود بهترین تصمیم‌ها را گرفته و به جای اینکه با نگاه مثبت به مسائل خطرزا و خطرناک‌ نگاه کنند تمامی سعی خود را به کار می‌گیرند تا با واقع‌گرایی خود چاره‌ای برای مشکلات و ایمنی بیشتر کارکنان داشته باشند.

 • آشنایی با روش‌های اطفاء حریق
 • آشنایی با قوانین محیط زیست و سازگار با آن با توجه به نوع فعالیت
 • آشنایی با قوانین بهداشت ایمنی
 • آشنایی با الزامات «HSE»
 • قدرت تصمیم‌گیری درست و به موقع
 • درک عمیق از مدیریت پروژه و ابزارهای مرتبط
 • روحیه کار تیمی

شما دوستان عزیز اگر از علاقه‌مندان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی ایمنی هستید با پیگیری‌های لازم در زمینه شغلی می‌توانید شغل مورد نیاز خود را یافته و شروع به کار کنید. در ادامه این مقاله از نحوۀ ارسال رزومه و مصاحبه شغلی برایتان خواهیم گفت.

موقعیت‌های شغلی مهندسی ایمنی

افراد فارغ التحصیل در زمینه مهندسی ایمنی و جویای کار، می‌توانند با مراجعه به سایت‌های کاریابی آنلاین، به دنبال موقعیت‌های شغلی مناسب، آگهی‌های استخدام را بررسی نمایند‌. کارلیب یکی از بهترین و معتبرین‌ها سایت‌های کاریابی آنلاین می‌باشد.

جهت درخواست و دریافت موقعیت‌های شغلی مورد نظرتان حتما باید رزومه کاری خود را به صورت کامل و دقیق تهیه کرده و برای شرکت و موسسۀ مورد نظر ارسال نمایند.

هم‌چنین باید دقت داشت که در نوشتن رزومه تمامی مهارت‌هایی که دارید، مدرک دانشگاهی، وضعیت تاهل، نظام وظیفه و سایر موارد رو در رزومه خود ذکر کنید. در صورت تایید رزومه حتما به شما تماس گرفته و برای مصاحبه حضوری دعوت می‌شود. البته مهمترین سوالات مصاحبه شغلی که پرسیده می‌شوند مرتبط به رشته تحصیلی و تخصص شما در زمینه مهندسی ایمنی بوده و هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

دوستان عزیزی که به دنبال بهترین موقعیت‌های شغلی هستند، می‌توانند به آدرس وب سایت کارلیب www.karlib.com مراجعه کرده و تمامی موقعیت‌های شغلی مربوط به مهندسی ایمنی و سایر رشته‌ها را مشاهده کرده و متناسب با تخصص و مهارت‌های خود برای این مشاغل رزومه ارسال نمایند.

آرمینا رستمی کیا
بدون دیدگاه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!